FUNDACJA SANT-TECH
Pro bono maiore

AKTUALNOŚCI

FUNDACJA SANT-TECH PRO BONO MAIORE
"Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości" - dzień siódmy (15.10.2018)
1) Wizyta w III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej w Lublinie
Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej, jednym z najlepszych liceów w Lublinie. Bardzo dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom oraz Uczniom Szkoły za bardzo ciepłe przyjęcie. Najpierw zostaliśmy powitani przez Panią Wicedyrektor Ewę Fijuth oraz Pana Wicedyrektora Adama Prusa. Następnie Pan Profesor Krzysztof Styczyński, nauczyciel historii i WOS w Szkole, a także organizator spotkania, zapoznał nas z ty, jak wygląda nauka w tej Szkole. Później uczniowie III L.O. oprowadzili nas po swojej Szkole. Mogliśmy dzięki temu nie tylko poznać wszystkie jej tajniki, ale także nawiązać wiele ciekawych znajomości.
2) Wizyta na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II
-Powitanie Gości przez Władze Uczelni oraz Wydziału Nauk Humanistycznych
Spotkanie na KUL rozpoczęło się powitaniem nas na Uczelni przez Panią Prorektor ds. nauki i kształcenia dr hab. Iwonę Niewiadomską, prof. KUL, Pana Prodziekana ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej WNH dr hab. Dariusza Skórczewskiego, prof. KUL, Panią Profesor dr hab. Agnieszkę Dziubę, Dyrektora Kolegium MISHuS oraz Przez Panią Prezes Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore Panią dr Katarzynę Kołakowską.
-prezentacja historii oraz oferty edukacyjnej (Pani Ewa Kula, Dział Komunikacji)
Podczas spotkania Pani Ewa Kula, pracownik Działu Komunikacji KUL opowiedziała nam o niezwykłej historii KUL oraz zaprezentowała ofertę edukacyjną Uniwersytetu. Mogliśmy również zobaczyć specjalny film promocyjny przygotowany na 100-lecie KUL.
-prezentacja zasad rekrutacji (Pan dr Jerzy Wójcik, Kierownik Sekcji Obsługi Kandydatów i Studentów, Dział Kształcenia)
Pan dr Jerzy Wójcik Kierownik Sekcji Obsługi Kandydatów i Studentów z Działu Kształcenia KUL odpowiedział na nasze wątpliwości dotyczące możliwości studiowania w Polsce.
-oprowadzanie młodzieży po KUL (Pan Leszek Wojtowicz, Dział Komunikacji)
Następnie zostaliśmy oprowadzeni przez Pana Leszka Wojtowicza z Działu Komunikacji po KUL. Mogliśmy zobaczyć, między innymi, przepiękny Dziedziniec KUL wraz z Pomnikiem Jana Pawła II i Stefana Kard. Wyszyńskiego wykonany według projektu prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, Kościół Akademicki oraz Rektorat KUL i Dziekanat WNH.
-zajęcia pokazowe Uniwersytetu Otwartego KUL (prezentacja oferty UO - Pani Agata Węglińska (UO), wizyta w Pracowni Sensorycznej (Pan Marcin Matys, Sekcja Adaptacji Materiałów Dydaktycznych dla Niewidomych) )
Następnie zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w zajęciach pokazowych Uniwersytetu Otwartego KUL. Pani Agata Węglińska zapoznała nas z ofertą zajęć, które przygotowuje UO, Pan Marcin Matys z Sekcji Adaptacji Materiałów Dydaktycznych dla Niewidomych zaś zaprowadził nas do Pracowni Sensorycznej, w której dowiedzieliśmy się, w jaki sposób osoby niewidome postrzegają świat i jak można przystosować różnorodne materiały dydaktyczne do ich potrzeb.
-wspólny obiad w Stołówce Studenckiej  KUL
Następnie zostaliśmy zaproszeni na wspólny obiad w Stołówce Studenckiej KUL
3) Zwiedzanie Lublina (popołudniowo-wieczorny spacer po Starym Mieście)
Po obiedzie udaliśmy się na zwiedzanie Lublina, który również przez kilka dni był Stolicą Polski, gdyż 7 listopada 1918 roku stał się siedzibą Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego.
Nasz popołudniowo-wieczorny spacer po Lublinie rozpoczęliśmy od zobaczenia i poznania historii lubelskiego Zamku, gdzie dziś mieści się Muzeum Lubelskie. Poznaliśmy także dwie najstarsze budowle zachowane w obrębie Zamku - donżon oraz Kaplicę Trójcy Świętej. Następnie przeszliśmy na Stare Miasto, gdzie podziwialiśmy zachowane kamienice, Bramę Grodzką, Plac po Farze, Kościół Dominikanów, Rynek wraz z Trybunałem oraz Bramę Krakowską. Podziwiając piękno Lublina, poznaliśmy też kilka legend związanych z tym miastem, m.in. Legendę o nazwie Lublina, o Czarciej Łapie oraz o Kamieniu Nieszczęścia. Następnie przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem do Placu Litewskiego, gdzie zobaczyliśmy Pomnik Józefa Piłsudskiego oraz Pomnik Unii Lubelskiej. Fascynujące były dla nas także oświetlone po zmroku lubelskie fontanny na Placu Litewskim.

FUNDACJA SANT-TECH PRO BONO MAIORE
"Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości" - dzień szósty (14.10.2018)
1) Zwiedzanie Muzeum Czartoryskich w Puławach
Podczas naszej podróży w stronę Lublina odwiedziliśmy także Puławy oraz Pałac  Czartoryskich, którego początki sięgają II pol.  XVII wieku i związane są z dziejami polskich rodów magnackich: Lubomirskich, Sieniawskich i przede wszystkim Czartoryskich. Mogliśmy podziwiać wnętrza Pałacu wraz z zachwycającymi zbiorami zgromadzonymi w jego wnętrzu, głównie przez Izabelę i Adama Kazimierza Czartoryskich, a także park otaczający Pałac wraz z Domkiem Gotyckim i Świątynią Sybilli, która została otworzona specjalnie na nasz przyjazd.
2) Wizyta w Muzeum na Majdanku
Następnie, po przyjeździe do Lublina, udaliśmy się do Państwowego Muzeum na Majdanku, aby oddać hołd pamięci ofiar, które były więzione i zginęły w mieszczącym się na Majdanku niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i jenieckim, funkcjonującym tutaj w latach 1941-1944. Wizyta ta zrobiła na nas ogromne wrażenie.
3) Basen Aqua Lublin
Wieczorem, po całym dniu zwiedzania i podróży, udaliśmy się na chwile odpoczynku i relaksu do Acqua Lublin, największego kompleksu basenów w Lublinie, aby zregenerować się przed kolejnym dniem pełnym emocji.

FUNDACJA SANT-TECH PRO BONO MAIORE
"Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości" - dzień piąty (13.10.2018)
1) Zwiedzanie Starego Miasta
Kolejnego dnia od rana zwiedzaliśmy Warszawską Starówkę.  Podziwialiśmy odrestaurowane kamienice, mury miejskie z barbakanem, Katedrę św. Jana oraz Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta.
2) Pomnik Józefa Piłsudskiego
Następnie dotarliśmy na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pod Pomnikiem Marszałka zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.
3) Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego
Na Placu mogliśmy również podziwiać Grób Nieznanego Żołnierza.
4) Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie
-Zmiana Warty Honorowej
Udało nam się również zobaczyć zmianę warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza
5) Pałac Kultury i Nauki
-Widok z Pałacu Kultury i Nauki
Z Placu Marszałka Piłsudskiego udaliśmy się spacerem pod Pałac Kultury i Nauki, gdzie po długim oczekiwaniu w kolejce wjechaliśmy windą na 30. Piętro, aby podziwiać wspaniałą panoramę słonecznej, jesiennej Warszawy.
6) Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego
Nasz dzień zakończyła wizyta w niezwykłym miejscu - Muzeum Powstania Warszawskiego. Dowiedzieliśmy się tutaj od wspaniałych przewodników bardzo wiele na temat historii tego niezwykłego miasta. Poznaliśmy losy bohaterów, którzy oddali życie walcząc za Ojczyznę, choć często byli niewiele starsi od nas. Ta wizyta pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

FUNDACJA SANT-TECH PRO BONO MAIORE
ORAZ
UCZESTNICY PROJEKTU
"NA SZLAKU POLSKICH STOLIC. TRZY MIASTA - TRZY DROGI DĄŻENIA DO NIEPODLEGŁOŚCI"
NA SPOTKANIU Z PIERWSZĄ DAMĄ W PAŁACU PREZYDENCKIM!
(projekt współfinansowany przez Senat RP)
W listopadzie 2017 roku Para Prezydencka RP - Pan Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą - przybyli z oficjalną wizytą do Aten. Podczas pobytu w Grecji Pierwsza Dama odwiedziła Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach  (więcej): http://www.prezydent.pl/pierwsza-dama
Był to czas na rozmowę z Polakami w Grecji, uczniami oraz gronem pedagogicznym. Pierwsza Dama wyraziła wówczas uznanie dla trudu i ogromu pracy, który jest wkładany w nauczanie języka, historii i tradycji polskich, ale chodzi przecież o najważniejsze wartości - Ojczyznę i szeroko rozumianą kulturę polską. Agata Kornhauser-Duda wyraziła wtedy nadzieję, że liczy na rewizytę polskich uczniów w Pałacu Prezydenckim, czego im serdecznie życzyła.
W roku 100-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Fundacja Sant-Tech Pro bono maiore, przy wsparciu Senatu RP, przygotowała i zorganizowała projekt „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości”. Beneficjentem został wspomniany Zespół Szkół w Atenach. Przypomnijmy, że jest to wciąż jedyna polska placówka edukacyjna, która realizuje ramowy program nauczania wszystkich obowiązujących w kraju przedmiotów.
Podczas swojej wizyty w Polsce, o czym szczegółowo pisaliśmy i jeszcze przekażemy moc informacji, Uczniowie wraz z Panią Dyrektor Marzanną Geisler oraz Paniami Nauczycielkami udali się do Pałacu Prezydenckiego, aby spotkać się z Pierwszą Damą.
Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Goście z Aten usłyszeli wiele ciepłych słów o tym, jak ważne dla Polaków mieszkających w kraju jest to, że Polonia kultywuje tradycje narodowe, uczy się języka i historii swoich rodziców lub dziadków oraz poznaje kulturę polską.
Z okazji przypadającej w tym roku rocznicy odzyskania niepodległości podczas rozmów pojawił się temat patriotyzmu oraz przynależności narodowej. Agata Kornhauser-Duda podziękowała w ten sposób rodzicom, którzy wkładają wysiłek, aby ich dzieci wychowywały się w polskości. Ich nauka w Szkole Polskiej jest tego najlepszym przykładem.
Uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć, obejrzenia biblioteki i gabinetu Prezydenta RP i wszyscy dostali też drobne upominki.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele naszej Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore, która zorganizowała projekt „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości” oraz opiekunowie i realizatorzy inicjatywy, która była możliwa do przeprowadzenia dzięki wsparciu Senatu RP. Mieliśmy okazję, aby wskazać na priorytety naszej działalności, a mianowicie wsparcie potrzebujących na różnych płaszczyznach życia - społecznej, kulturalnej i naukowej, a także związanej z dziedzictwem narodowym i Polonią.
Cieszymy się, że doszło do spotkania naszych Gości z Aten z Panią Prezydentową! To dla wszystkich było niezwykle miłe przeżycie!
 

FUNDACJA SANT-TECH PRO BONO MAIORE
"Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości" - dzień czwarty (12.10.2018)
1) Zwiedzanie Zamku Królewskiego
Naszą wizytę w obecnej stolicy Polski rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego w Warszawie. Pełnił on najpierw funkcję rezydencji książąt mazowieckich, a od XVI wieku był siedzibą władz I Rzeczypospolitej. Mimo, iż Zamek został niemal doszczętnie zniszczony w 1944 roku, po przeprowadzonych po wojnie, szczególnie w latach 70. i 80. pracach konserwatorskich i rekonstrukcyjnych, dziś mogliśmy podziwiać piękno jego komnat. Zrobiły one na nas wielkie wrażenie.
2) Wizyta w Pałacu Prezydenckim
Jednym z najważniejszych i najprzyjemniejszych momentów naszego wyjazdu była wizyta w Pałacu Prezydenckim. Podczas niej mieliśmy nie tylko okazję zwiedzić poszczególne sale Pałacu i poznać jego historię, ale także udało nam się spotkać z Pierwszą Damą Panią Agatą Kornhauser-Dudą.  Pani  Prezydentowa przyjęła nas niezwykle ciepło i życzliwie. Wykazała ogromne zainteresowanie losami polskiej Polonii w Grecji oraz naszą edukacją. Nawiązała z nami bardzo dobry kontakt. Dodatkowo pokazała nam prywatną bibliotekę oraz gabinet Pana Prezydenta.
3) Wizyta w ORPEG
Kolejnym ważnym punktem programu była wizyta w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, który wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. Wizyta w Ośrodku pomogła nam poznać tajniki dalszych etapów naszej nauki, warunków zdawania matury i dostania się na studia w Polsce.
4) FanStore Legii Warszawa
Ważnym miejscem na mapie stolicy, który koniecznie chcieliśmy odwiedzić był FanStore Legii Warszawa. Długo czekaliśmy, aby kupić gadżety naszych idoli.
5) Łazienki Królewskie
Późnym popołudniem udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Podziwialiśmy Pałac na Wodzie, Amfiteatr, Domek Chiński oraz Pomnik Fryderyka Chopina. Następnie udaliśmy się pod Belweder, aby podziwiać pomnik Ojca Niepodległości naszego kraju - Józefa Piłsudskiego.
6) Stare Miasto w Warszawie nocą
Na koniec owocnego dnia udało nam się dotrzeć na Warszawską Starówkę, gdzie mogliśmy podziwiać podświetloną Syrenkę - symbol .

2018.10.11
FUNDACJA SANT-TECH PRO BONO MAIORE
„Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości" - program współfinansowany przez Senat RP - dzień trzeci (11.10.2018)

KOPALNIA SOLI W BOCHNI
W czwartkowy poranek (11 października) opuściliśmy nasz wspaniały hotel Junior w Krakowie
(ul. Skotnicka 272;https://www.facebook.com/Hotel-Junior-196075590425109/)
i wyjechaliśmy do Bochni. Tam mieliśmy zarezerwowane zwiedzanie kopalni soli Bochnia.A cóż to takiego?
To zabytkowa kopalnia soli, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNCESCO. Prace eksploatacyjne były tam prowadzone już od XIII wieku, choć wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca 3,5 tys. lat przed Chr.
Początki wydobycia soli w wieku XIII wiążą się z postacią św. Kingi, córki węgierskiego władcy Beli IV i Marii, córki cesarza greckiego Teodora I.
Według niektórych źródeł, Kinga sprowadziła do Polski węgierskich górników, którzy pomogli zgłębić pierwszy szyb. Potwierdza to również przekazywana legenda o pierścieniu Kingi, który został wrzucony do kopalni węgierskiej, a odnaleziony w pierwszej bryle soli w Bochni. Najprawdopodobniej Kinga również często przebywała w Bochni, troszczyła się też o los górników, skoro ci później zanosili do niej modlitwy i prośby.
A co zobaczyliśmy? W kopalni wciąż się znajduje wiele zabytkowych urządzeń, np. sprawny i okazjonalnie uruchamiany mechanizm napędowy wind w szybach napędzany maszyną parową. Warto o tym wspomnieć, bo to unikat na skalę Europy.
Kopalnia łączy dziś w sobie przeszłość i przyszłość. Od lat 90-tych XX wieku prowadzona jest tu działalność turystyczna i każdego roku odwiedza ją ponad 200 tys. gości. Kopalnia ma wytyczone szlaki - turystyczny oraz historyczny. Jako jedyna kopalnia w Polsce posiada przeprawę łodziami. Wśród atrakcji należy wymienić przejazd kolejką podziemną i zjazd po 140-metrowej zjeżdżalni. Turyści mogą też zobaczyć ekspozycje multimedialną, gdzie przedstawiona została historia wydobycia soli, trud pracy górniczej i historia Polski.
Cieszymy się, że jako organizatorzy - Fundacja Sant-Tech Pro bono maiore - mogliśmy tam być z naszymi Gośćmi z Grecji!

2018.10.10
"Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości" - dzień drugi, cz. I

Drugi dzień naszego pobytu w Krakowie rozpoczęliśmy bardzo wcześnie... Po śniadaniu udaliśmy się do dzielnicy Podgórze. Gdy wysiedliśmy z autokaru przy Placu Bohaterów Getta, to naszym oczom ukazały się pojedyncze krzesła... Na dużej przestrzeni, na dużym placu stało wiele pustych, dużych i stojących w pewnej odległości od siebie krzeseł. Od razu zaczęliśmy pytać naszego Przewodnika, Panią Magdę, którą tam na nas czekała, o co chodzi.
Okazuje się, że ten Plac niejako wprowadził nas w tematykę programu naszego zwiedzania, a mianowicie: Żydzi i ich życie w Krakowie. Wspomniane zaś krzesła stanowiły projekt Biura Projektów Lewicki i Łatak. A cóż te krzesła miały znaczyć?
Sam plac, powstały w pierwszej połowie XIX w., stanowił drugie miejsce targowe na Podgórzu. Od 1941 roku jednak wchodził w skład getta żydowskiego i tak było do marca 1943, kiedy ostatecznie getto zostało zlikwidowane, a jego ostatnich mieszkańców wywieziono do obozów: Kraków-Płaszów oraz Auschwitz-Birkenau.
Getto krakowskie było jednym z największych gett utworzonych przez niemieckich nazistów w czasie II wojny światowej. O ile przed wojną w Krakowie mieszkało do 80 tys. Żydów, to w getcie było już ich ok. 18 tys. I tam w samym centrum getta prowadził aptekę "jedyny aryjski mieszkaniec" - Tadeusz Pankiewicz.
Plac w czasie II wojny światowej pełnił funkcję miejsca, gdzie gromadzono Żydów, których wywożono stąd do obozów koncentracyjnych. Pankiewicz opisywał, że miejsce to widziało wiele cierpienia, wiele zła, rozłąkę, kiedy żydowscy obywatele Krakowa musieli opuścić swoje domy i czekali tutaj na transport do miejsca śmierci... Tu decydowano o ludzkim życiu lub śmierci. Tu dokonywano selekcji, kto przetrwa, a kto nie... Nieliczni tylko przeżyli, a wśród nich był m.in. słynny polski reżyser, Roman Polański.
Na plac znoszono również wszelkiego rodzaju meble - kredense, łóżka, krzesła, tapczany, stoły z opuszczonych przez Żydów domów i do tego obrazu nawiązali bezpośrednio autorzy projektu. Chcieli, by te krzesła - stojące w pewnej odległości od siebie - przypominały o tym, że Żydzi musieli opuścić swoje domy i one stały się bezdomne, samotne, puste. Te krzesła przypominają także o bezdusznym niszczeniu, eksterminacji Żydów - symbolicznie (choć nie tylko) opustoszało całe miasto.
Dziś, w ramach tego projektu, na Placu Bohaterów Getta na krakowskim Podgórzu stoją 33 krzesła-pomniki oraz 37 "zwykłych krzeseł". Stoją one w rzędach, tak jak żydowscy mieszkańcy Krakowa, którzy stali w rzędzie, czekając na decyzję o swoim życiu...

"Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości" - dzień drugi, cz. II
Z Placu Bohaterów Getta wszyscy udaliśmy się pod fabrykę Oskara Schindlera. Tam, podzieleni już na dwie grupy, zaczęliśmy zwiedzanie fabryki, natomiast druga grupa w tym czasie zwiedzała żydowską dzielnicę Krakowa, czyli Kazimierz.
Fabryka Oskara Schindlera. Większość naszych Gości z Aten znała to nazwisko i słyszała o nim. To niemiecki przedsiębiorca, który ostatecznie - dzięki zatrudnieniu w swojej fabryce Żydów - uratował ponad 1200 osób.
Po zajęciu Krakowa przez Niemców niemiecki nazista Oskar Schindler szukał możliwości zysku na nowych ziemiach. Gdy usłyszał od austriackich przyjaciół o tym, że można za nieduże pieniądze przejąć w Krakowie firmę, to się tam udał i kupił "Pierwszą Małopolską Fabrykę Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord”. Zaczął w niej produkować naczynia, a później amunicję.
I jak to często bywa w życiu, nastąpiło w jego życiu coś, co do dziś wzbudza emocje. Jedni uważają, że w momencie, kiedy getto krakowskie zaczęło być likwidowane, to Schindler postanowił ocalić swoich pracowników. Ten wątek rozwinął w swojej książce Thomas Keneally, a w filmie utrwalił to Steven Spielberg, a chodziło o tzw. listę osób, które uratował od wywiezienia do obozów i ostateczne ich ocalenie. Inni zaś uważają, że Schindler kierował się jedynie materialnymi pobudkami...
W fabryce mieliśmy możliwość obejrzenia historii Krakowa, tej części miasta w kontekście ich mieszkańców narodowości żydowskiej. Dzięki zdjęciom oraz wystawom widzieliśmy, jak wyglądało życie Żydów w Krakowie bezpośrednio przed wybuchem wojny, przed powstaniem getta, a następnie to, co zaczęło się zmieniać w mieście i w życiu jego mieszkańców w granicach getta.
Przewodniczka opowiadała nam, jakie represje spotykały Żydów już od 1939 roku, a następnie jak wyglądało ich życie w getcie. Wszystko odzwierciedlały licznie zgromadzone zdjęcia, rekwizyty, nakręcone filmy, plakaty z murów i tablic ogłoszeniowych oraz propagandowe gazety. Widzieliśmy nowe tablice z ulicami, które wprowadzili Niemcy w Krakowie. Weszliśmy do ówczesnego tramwaju, a jednocześnie widzieliśmy te tramwaje, na których była tabliczka - "Używanie tego wozu Żydom zabronione".
W fabryce Schindlera podążaliśmy ciasnymi korytarzami otoczonymi przez plakaty, zdjęcia i wystawy, które uświadamiały nam, jakie losy spotkały tysiące Żydów w Krakowie i w czasie wojny. Było to na pewno wzruszające miejsce, ale które uświadamia, jak ważny jest szacunek, miłość, człowieczeństwo.
"Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości" - dzień drugi, cz. III
Gdy jedna grupa zwiedzała fabrykę Schindlera, to druga w tym czasie poznawała historię Żydów w Krakowie. Dzielnica Kazimierz była wówczas centrum naszego zainteresowania.
Pani Przewodniczka opowiadała nam o historii Żydów w Polsce, koncentrując jednak uwagę na Krakowie. Materiały źródłowe przekazują, że pierwsi osadnicy żydowscy przybyli do Krakowa już w XI wieku i tu zaczęli żyć, pracować, a także kultywować swoje tradycje, obyczaje, modlić się w synagogach. Dzięki Przewodniczce mogliśmy się przenieść w minione wieki i usłyszeć, jak żyli obok siebie mieszkańcy średniowiecznego Krakowa i jak wówczas wyglądało ich życie.
Poznaliśmy najważniejsze miejsca na Kazimierzu, poznaliśmy ich dzieje oraz najważniejsze zabytki. Widzieliśmy stare szyldy rzemieślnicze, które oddają wciąż charakter tego miejsca sprzed tragicznych wydarzeń II wojny światowej.
Wśród zabytków tej części Krakowa widzieliśmy jeden z najstarszych kościołów - Bożego Ciała, prawdopodobne miejsce pierwszej siedziby Akademii Krakowskiej.
Naszemu zwiedzaniu, jak się zdaje, nie było końca. Przechadzaliśmy się ulicami, na których kwitło życie przed wojną i gdzie można było zobaczyć kulturę żydowską. Zobaczyliśmy także miejsca znane Uczniom z telewizji - ze współcześnie nadawanych seriali paradokumentalnych.
W międzyczasie wszyscy spotkaliśmy się na pysznych zapiekankach na Placu Nowym (niektórzy woleli kebaby, a inni Maka:).
Wciąż krążyliśmy po Kazimierzu, a wracając na Starówkę, odwiedziliśmy także pod Wawelem smoka, który nadal zieje ogniem. Niektórzy jednak nie bali się do niego podejść, a nawet zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia!
Najstarsi Uczestnicy wyjazdu weszli do budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną, a także zobaczyć, jak wygląda uniwersytet "od środka". Po drodze zobaczyliśmy jeszcze najstarszy budynek Akademii Krakowskiej - Collegium Maius, gdzie Pani Przewodniczka opowiedziała nam o historii Akademii, czego w niej uczono, a co było specyfiką zwiedzanego miejsca.

2018.10.09
"Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości" - dzień pierwszy
I oto zaczęliśmy dzień pierwszy z naszego pobytu w Krakowie. Po krótkiej nocy udaliśmy się wspólnie do Krakowa, gdzie czekał na nas przewodnik - Pani Magda.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy na Placu Jana Matejki, pod pomnikiem Grunwaldzkim. Przedstawia on postać króla Władysława II Jagiełły, górującego nad poległym wielkim mistrzem Ulrichem von Jungingenem.
Następnie zwiedziliśmy Barbakan, Bramę Floriańską i weszliśmy na Rynek Krakowski. Naszej wędrówce towarzyszyła cały czas Pani Przewodnik, którą opowiadała o historii miasta i legendach z nią związanych (Pani Klaudia Giordano z Firmą Edu Tour zadbała o system tour guide, więc wszyscy wszystko doskonale słyszeli - dziękujemy:).
Następnie byliśmy w Sukiennicach (Galeria Sztuki Polskiej XIX w.), na Wawelu (katedra, Dzwon Zygmunta, krypty królewskie), ale także znalazł się czas na własne zwiedzanie - czas wolny.
W międzyczasie dziennikarze z TVP Kraków przeprowadzili wywiad z Uczestnikami projektu - Uczniami, Panią Dyrektor oraz przedstawicielem Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore o inicjatywie, projekcie, historii kontaktów Fundacji z Polonią i z Zespołem Szkół. Wywiad zakończył się zaśpiewaniem przez jednego z uczniów - Sebastiana - pieśni patriotycznej, która zapewne zostanie pokazana podczas audycji telewizyjnej.
Po całodniowym zwiedzaniu wieczorem wróciliśmy do hotelu, gdzie odpoczywamy przed kolejnym - pełnym wrażeń - dniem!
Zachęcamy do bieżącego zapoznania się z naszymi opisami i zdjęciami!
Fundacja Sant-Tech Pro bono maiore

2018.09.22

Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować, że nasza Fundacja - przy realizacji projektu "Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości - wyjazd edukacyjny dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Polskiej w Atenach" -dotychczas uzyskała następujące patronaty:
patronat honorowy Ambasady RP w Atenach
patronat honorowy Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
znak programu "Niepodległa"
patronat honorowy TVP Polonia
Serdecznie dziękujemy, a Państwa zapraszamy do śledzenia najnowszych informacji z realizacji wspomnianego projektu.

Szanowni Państwo,

pragniemy zaprezentować program, który przygotowaliśmy dla naszych Gości z Aten w ramach organizowanego - z ramienia Senatu RP oraz przy wsparciu Firmy Edu Tour z Lublina - wyjazdu edukacyjno-kulturalnego "Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości".
W ramach projektu 40 Uczniów Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach przybyło do Polski, by podążając przez trzy historyczne stolice Polski, Młodzi Polacy mogli doświadczyć szeroko pojętej tradycji patriotycznej oraz kultury polskiej, a tym samym włączyć się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Cieszymy się, że wspólnie z naszymi Przyjaciółmi z Grecji - przedstawicielami Polonii - możemy obchodzić tę ważną uroczystość i towarzyszyć Im w poznaniu Ojczyzny
program.pdf

Szanowni Państwo

Zapraszamy do obejrzenia audycji telewizyjnych, które dotyczą realizowanego przez Fundację Sant-Tech Pro bono maiore programu współfinansowanego przez Senat RP pt. „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości"
Program telewizyjny (od 09:30), w którym wystąpiła Pani Prezes Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore - dr Katarzyna Kołakowska - zapowiadając projekt "Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości"
https://halopolonia.tvp.pl
2) Uczestnicy Projektu w telewizji:
http://halopolonia.tvp.pl
3) Uczestnicy Projektu w Pałacu Prezydenckim na spotkaniu z Pierwszą Damą - Agatą Kornhauser-Dudą
http://www.prezydent.pl/pierwsza-dama
31sierpnia 2018
Z ogromną radością przyjęliśmy informację o udzieleniu zgody na używaniu logo Niepodległa podczas realizacji projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości - wyjazd edukacyjny dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Polskiej w Atenach” i o wpisaniu naszego przedsięwzięcia do Kalendarium obchodów odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Organizator Zadania:
Fundacja Sant-Tech Pro bono maiore
Nazwa Zadania: „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości - wyjazd edukacyjny dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Polskiej w Atenach”
Opis Zadania:
Projekt, współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku, ma na celu realizację wyjazdu edukacyjno-kulturalnego wspierającego i uzupełniającego wiedzę z zakresu szeroko pojętej tradycji patriotycznej oraz kultury polskiej. Został on przygotowany dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Polskiej w Atenach. Celem projektu jest umożliwienie młodym Polakom z Grecji wizyty, często po raz pierwszy w życiu, w Ojczyźnie, zbudowanie w nich silnego poczucia przynależności narodowej do kultury polskiej, a także integracja greckiego środowiska polonijnego z polskim środowiskiem szkolnym i naukowym (podczas wyjazdu planowana jest wizyta młodzieży, która myśli o kontynuowaniu nauki w Ojczyźnie - w szkole ponadgimnazjalnej i na uniwersytecie). Wyjazd zatytułowany „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości” skoncentruje się na zaprezentowaniu trzech historycznych stolic Polski (Krakowa, Warszawy oraz Lublina), które odegrały kluczową rolę w dążeniu Polaków do Niepodległości na przestrzeni wieków. Tym samym wyjazd wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i włącza w te obchody dzieci i młodzież - naszych Rodaków - z Grecji.
Całość Zadania realizowana jest w okresie 1-06-2018 - 30-11-2018. Wyjazd edukacyjno-kulturowy odbędzie się w dniach 7-10-2018 - 18-10-2018
Zadanie współfinansowane jest przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.
Data rozpoczęcia Zadania: 01-06-2018
Data zakończenia Zadania: 30-11-2018
Miejsce wydarzenia: Kraków - Bochnia - Warszawa - Puławy - Lublin ; Ateny
Osoby zaangażowane w pracę przy projekcie:
Katarzyna Kołakowska (Prezes Fundacji)
Lesław Łesyk (Członek Rady Fundacji)
Aleksandra Krauze-Kołodziej (Koordynator Projektu, kontakt: a.krauze@fundacjasant-tech.eu)
Klaudia Giordano (właściciel firmy Edu Tour - realizator wyjazdu edukacyjnego)
Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach;
Szkoła Polska im. Zygmunta Mineyki w Atenach (beneficjenci)

18 czerwca 2018 roku

Ekspert i Podopieczna naszej Fundacji, Marta Puda, brązową medalistką Mistrzostw Europy w szpadzie!!!!!!!
BRAWO, PANI MARTO, GRATULUJEMY!!!
A co to będzie na Igrzyskach? 
5 czerwca 2018 roku
Jest na niezwykle miło ogłosić wszem i wobec, że Fundacja rozpoczyna prace nad realizacją projektu "Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości - wyjazd edukacyjny dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Polskiej w Atenach”, dofinansowanego ze środków Kancelarii Senatu RP na opiekę nad Polakami i Polonią za granicą w 2018 r. (nr oferty 446Z, umowa z Kancelarią Senatu RP nr 129/446A/2018)!!!

Naszym Beneficjentem jest: ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. ZYGMUNTA MINEYKI PRZY AMBASADZIE RP W ATENACH
https://www.facebook.com/atenyzs/

oraz POLSKIE DZIECI NA WYSPIE KOS
https://www.facebook.com/atenyzs/

Bardzo się cieszymy i nie możemy doczekać przyjazdu naszych Gości!!!
14 maja 2018 roku
Fundacja San-Tech Pro bono maiore wraz z Instytutem Studiów Klasycznych i Orientalnych organizują konferencję "Chiny w świetle badań współczesnych", która odbędzie się 25-26 maja na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Cywilizacja chińska przez wieki wzbudzała zainteresowanie ludzi Zachodu, zarówno ze względów kulturowych jak i ekonomicznych. Zacieśnienie relacji przez globalizację umożliwia głębsze zrozumienie Chin z nowej, współczesnej perspektywy.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
04 maja 2018
Fundacja Sant-Tech Pro bono maiore zgłosiła kandydaturę szablistki Marty Pudy do Zagłębiowskiej Nagrody „Humanitas” w kategorii honorowej. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie od 2006 roku osobom i instytucjom zasłużonym dla Zagłębia Dąbrowskiego. Celem nagrody jest umacnianie tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego, promowanie regionalnych osiągnięć kulturalnych, naukowych, gospodarczych i sportowych oraz integrowanie mieszkańców wokół lokalnych wartości. Dotychczasowymi laureatami byli m.in. profesorowie Zbigniew Białas, Jacek Wódz oraz Jacek Cygan. Nagrody zostaną wręczone w trakcie uroczystej Gali 8 czerwca w Sali Widowiskowo-Koncertowej „Muza” w Sosnowcu. W części artystycznej Gali wystąpi zespół „Czerwony Tulipan”.
29 kwietnia 2018 roku
24 sierpnia 79 r. po Chr. wulkaniczne błoto Wezuwiusza na 1700 lat przykryło niezwykłe miejsce - Herkulanum... Przez prawie dwa tysiące lat papirusy z tekstami filozofów, a być może poetów i starożytnych dramatopisarzy, pilnie strzegły swoich tajemnic...
Podczas szóstego dnia warsztatów mieliśmy okazję zobaczyć to jakże niezwykłe, ale jednocześnie smutne miejsce.
Wzruszenie przeplatało się z podziwem: ciała matek, które w ostatnich konwulsjach przytulały swoje dzieci, na zawsze zastygły, przypominając nam, że trzeba żyć tak, jakby każdy dzień był ostatni... Choć podobno, to nie ostatni dzień, a przedostatni był tym najtrudniejszym. Mieszkańcy Herkulanum i goście najsłynniejszej i najbogatszej willi starożytności, tzw. willi Pizonów (Lucjusza Kalpurniusza) po raz ostatni szykowali się do wieczornej uczty, po raz ostatni odkładali przeczytane dzieła Filodemosa z Gadary (który przez dziesiątki stuleci był uważany jedynie za poetę), po raz ostatni cieszyli się ciepłym wieczorem...
Następnego dnia w południe ich życie zostało brutalnie przerwane...
I choć tamtego świata już nie ma, paradoksalnie, przetrwał na zawsze...
28 kwietnia 2018 roku
Piąty dzień naszych warsztatów w Neapolu, dzisiaj Pestum (starożytne Paestum) - najbardziej greckie miejsce w Europie, wciąż pachnie różą i zachwyca freskiem z nurkiem..

27 kwietnia 2018 roku
Warsztatów dzień czwarty i, aby nieco odpocząć, luźniejszy.
Poznaliśmy historię greckiej kolonizacji i historię Neapolu, słuchając referatów w Castel dell' Ovo. A wszystko w cieniu Wezuwiusza...

26 kwietnia 2018 roku
Dzień trzeci warsztatów: Neapol, Katakumby San Gennaro, Muzeum Archeologiczne, a w nim Secret Room ;), moc wrażeń i ciekawych referatów :)
25 kwietnia 2018 roku
Drugi dzień organizowanych przez Fundację warsztatów naukowych w Neapolu, tym razem Pompeje...
Jakże piękny i zarazem smutny dzień... Przerwane w pół słowa, w pół gestu, w pół chleba, w połowie pofarbowania tkaniny, połowicznie wydane danie... Zatrzymane w czasie miasto...

24 kwietnia 2018 roku
Pierwszy dzień organizowanych przez Fundację Sant-Tech Pro bono maiore warsztatów naukowych z zakresu Classical Studies, tym razem w Neapolu, już za nami!
Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć unikatową kolekcję papirusów z Villa dei Papiri, przechowywaną w Bibliotece Narodowej w Neapolu. Innymi słowy, zobaczyliśmy najstarszą bibliotekę naszej kultury, która wciąż czeka na "odkrycie" tego, co nieodczytane, kusi tajemnicą i pociąga niedostępnością..

13 kwietnia 2018 roku
Fundacja Sant-Tech Pro bono maiore już po raz kolejny organizuje warsztaty naukowe z zakresu Classical Studies!
Tym razem będziemy odkrywali ślady Greków w Neapolu i okolicach.
Zabierzemy Studentów w podróż do Graecia Magna, odkryjemy tajemnice podziemnego Neapolu, Herkulanum, Pompei, Paestum.
Będziemy wspinali się na Wezuwiusza!
Zobaczymy niezwykłe papirusy z Willi Pizonów i dotkniemy tego, co napisano ponad 2000 lat temu!!!
2 kwietnia 2018 roku
W tym świątecznym czasie napisała do nas Pani Marta Puda - Ekspert Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore.

Pani Marto - to my się cieszymy, że możemy trzymać za Panią kciuki! Powodzenia!
31 marca 2018 roku

Drodzy Przyjaciele Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore,
Święta Wielkanocne kojarzą się nam przede wszystkim z nadzieją i radością. Tak, te dwie rzeczy się ze sobą ściśle łączą. Nadzieja bowiem pokazuje, że to, co dotychczas było niemożliwe, staje się możliwe, a radość pojawia się tam, gdzie jest nadzieja. Jak ze Zmartwychwstaniem - gdy się Chrystus ukazał, to się rozradowali Jego uczniowie...
Tego samego chcemy życzyć Wam, Drodzy Przyjaciele.
Nigdy nie traćcie nadziei, bo wszystko możemy zrobić, gdy czujemy wsparcie obok, a radość niech zawsze mieszka w Waszych sercach!
Niech te Święta będą też okazją do podziękowania Wam za wszelki miły gest, pomoc, życzliwość i słowo wsparcia, które dodaje nam sił do działania oraz pozwala dzielić się tym, co mamy.
Z pozdrowieniami
Zarząd oraz Rada Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore

7 marca 2018 roku
Dnia 7 marca 2018 roku przedstawiciele Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore spotkali się w Moskwie z Dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej, Panem Dariuszem Klechowskim. Pani Prezes dr Katarzynie Kołakowskiej towarzyszyli: prof. dr hab. Dariusz Rott oraz dr Lesław Łesyk (z ramienia Rady Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore).
Na spotkaniu obie strony przestawiły charakter swoich działań, podzieliły się doświadczeniami z prowadzonej działalności oraz poruszono zagadnienia odnoszące się do nawiązania współpracy. Okazuje się, że wspólnych płaszczyzn jest wiele, więc można liczyć, że przyszłość będzie dla nas owocna.
Na zakończenie wymieniono się drobnymi upominkami oraz wyrażono nadzieję na kolejne spotkanie.
Dziękujemy za gościnność oraz życzmy Instytutowi i Jego Pracownikom wielu sukcesów w promocji Polski w Rosji!
28 lutego 2018
Szanowni Państwo informujemy, iż z dniem 1 marca pani dr Aleksandra Krauze-Kołodziej przestaje pełnić funkcję Członka Rady Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore. Dziękujemy za dotychczasową współpracę i życzymy samych sukcesów na dalszej drodze zawodowej.

Informujemy, że od 1 marca nowym Członkiem Rady Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore jest prof. dr hab. Dariusz Rott, który do tej pory pełnił funkcję Eksperta Fundacji. Życzymy dużo radości i satysfakcji i spełnienia,
24 lutego 2018 roku
Cieszymy się, że po tak długiej podróży i niemałych perturbacjach książki wreszcie dotarły do Uczniów na wyspie Kos w Grecji.
DZIĘKUJEMY też wszystkim Szkołom - w Luszowicach i Lublinie za włączenie się w naszą akcję! 👏
Życzymy dobrej lektury!
18 lutego 2018 roku
A takie pismo otrzymaliśmy z Grecji
J
Szanowni Państwo !
Z przyjemnością pragnę wszystkich poinformować, że dzięki wsparciu finansowemu i nawiązaniu współpracy z Polską Fundacją Sant-Tech Pro bono maiore, której Prezesem jest Pani Katarzyna Kołakowska, w Grecji na wyspie Kos zostało założone
POLSKIE STOWARZYSZENIE im. MIKOŁAJA KOPERNIKA, którego członkami są i mogą być obywatele polscy oraz obcokrajowcy.
Dnia 24 lutego 2018 roku w sobotę o godz.16:00, w miejscu spotkań polskich dzieci, odbędą się WYBORY DO SAMORZĄDU.
Obecność pierwszych 21 członków OBOWIĄZKOWA! Obecność pozostałych mile widziana…
Pragnę również poinformować, że od dzisiaj o poczynanych krokach naszej działalności, będziemy Państwa informować na bieżąco.
Szanowni Polacy na  wyspie Kos i Członkowie Stowarzyszenia!
Bardzo się cieszymy z nawiązanej współpracy i gratulujemy siły oraz hartu ducha, aby nauczać i kształcić swoje Dzieci w języku i kulturze Ojczyzny. Liczymy, że nasza przyjaźń oraz działania przyczynią się do rozmiłowania Najmłodszych w kraju swoich Rodziców i Dziadków.
Niech założone Stowarzyszenie będzie dla Was przestrzenią i szansą na integrację oraz stworzenie wspólnoty - tego Wam życzymy!
10 lutego 2018 roku
Z ogromną radością i niecierpliwością FundacjaSant-Tech Pro bono maiore rozpoczyna organizację kolejnych warsztatów naukowych z zakresu Classical Studies! Tym razem w Neapolu :) W ostatnim tygodniu kwietnia (23-30.04) Uczestnicy warsztatów zobaczą niezwykłą i wyjątkową kolekcję papirusów z Willi Pizonów przechowywaną w Bibliotece Narodowej, w katakumbach posłuchają mowy o śmierci Atanazego z Synaju, poznają w Herkulanum istotę epikureizmu, w Pompejach zadumają się nad smutnym losem mieszkańców tego wspaniałego starożytnego miasta, a naukowy szlak poprowadzi również do Paestum. Ale nie zapomnimy, aby spróbować najwspanialszej pizzy na świecie - neapolitańskiejJ
8 stycznia 2018 roku
A tak o naszym projekcie "Wielka Sztuka dla Malucha" realizowanym przy pomocy Fundacji PZU z Kulturą mówią nasi mali Beneficjenci ze Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Luszowicach w TV Chrzanów (patron medialny Projektu):
Zapraszamy do obejrzenia!