FUNDACJA SANT-TECH
Pro bono maiore

AKTUALNOŚCI

31sierpnia 2018
Z ogromną radością przyjęliśmy informację o udzieleniu zgody na używaniu logo Niepodległa podczas realizacji projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości - wyjazd edukacyjny dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Polskiej w Atenach” i o wpisaniu naszego przedsięwzięcia do Kalendarium obchodów odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Organizator Zadania: Fundacja Sant-Tech Pro bono maiore
Nazwa Zadania: „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości - wyjazd edukacyjny dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Polskiej w Atenach”
Opis Zadania:
Projekt, współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku, ma na celu realizację wyjazdu edukacyjno-kulturalnego wspierającego i uzupełniającego wiedzę z zakresu szeroko pojętej tradycji patriotycznej oraz kultury polskiej. Został on przygotowany dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Polskiej w Atenach. Celem projektu jest umożliwienie młodym Polakom z Grecji wizyty, często po raz pierwszy w życiu, w Ojczyźnie, zbudowanie w nich silnego poczucia przynależności narodowej do kultury polskiej, a także integracja greckiego środowiska polonijnego z polskim środowiskiem szkolnym i naukowym (podczas wyjazdu planowana jest wizyta młodzieży, która myśli o kontynuowaniu nauki w Ojczyźnie - w szkole ponadgimnazjalnej i na uniwersytecie). Wyjazd zatytułowany „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości” skoncentruje się na zaprezentowaniu trzech historycznych stolic Polski (Krakowa, Warszawy oraz Lublina), które odegrały kluczową rolę w dążeniu Polaków do Niepodległości na przestrzeni wieków. Tym samym wyjazd wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i włącza w te obchody dzieci i młodzież - naszych Rodaków - z Grecji.
Całość Zadania realizowana jest w okresie 1-06-2018 - 30-11-2018. Wyjazd edukacyjno-kulturowy odbędzie się w dniach 7-10-2018 - 18-10-2018
Zadanie współfinansowane jest przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.
Data rozpoczęcia Zadania: 01-06-2018
Data zakończenia Zadania: 30-11-2018
Miejsce wydarzenia: Kraków - Bochnia - Warszawa - Puławy - Lublin ; Ateny
Osoby zaangażowane w pracę przy projekcie:
Katarzyna Kołakowska (Prezes Fundacji)
Lesław Łesyk (Członek Rady Fundacji)
Aleksandra Krauze-Kołodziej (Koordynator Projektu, kontakt: a.krauze@fundacjasant-tech.eu)
Klaudia Giordano (właściciel firmy Edu Tour - realizator wyjazdu edukacyjnego)
Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach; Szkoła Polska im. Zygmunta Mineyki w Atenach (beneficjenci)
18 czerwca 2018 roku
Ekspert i Podopieczna naszej Fundacji, Marta Puda, brązową medalistką Mistrzostw Europy w szpadzie!!!!!!!
BRAWO, PANI MARTO, GRATULUJEMY!!!
A co to będzie na Igrzyskach? 
5 czerwca 2018 roku
Jest na niezwykle miło ogłosić wszem i wobec, że Fundacja rozpoczyna prace nad realizacją projektu "Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta - trzy drogi dążenia do Niepodległości - wyjazd edukacyjny dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Polskiej w Atenach”, dofinansowanego ze środków Kancelarii Senatu RP na opiekę nad Polakami i Polonią za granicą w 2018 r. (nr oferty 446Z, umowa z Kancelarią Senatu RP nr 129/446A/2018)!!!

Naszym Beneficjentem jest: ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. ZYGMUNTA MINEYKI PRZY AMBASADZIE RP W ATENACH
https://www.facebook.com/atenyzs/

oraz POLSKIE DZIECI NA WYSPIE KOS
https://www.facebook.com/atenyzs/

Bardzo się cieszymy i nie możemy doczekać przyjazdu naszych Gości!!!
14 maja 2018 roku
Fundacja San-Tech Pro bono maiore wraz z Instytutem Studiów Klasycznych i Orientalnych organizują konferencję "Chiny w świetle badań współczesnych", która odbędzie się 25-26 maja na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Cywilizacja chińska przez wieki wzbudzała zainteresowanie ludzi Zachodu, zarówno ze względów kulturowych jak i ekonomicznych. Zacieśnienie relacji przez globalizację umożliwia głębsze zrozumienie Chin z nowej, współczesnej perspektywy.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
04 maja 2018
Fundacja Sant-Tech Pro bono maiore zgłosiła kandydaturę szablistki Marty Pudy do Zagłębiowskiej Nagrody „Humanitas” w kategorii honorowej. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest corocznie od 2006 roku osobom i instytucjom zasłużonym dla Zagłębia Dąbrowskiego. Celem nagrody jest umacnianie tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego, promowanie regionalnych osiągnięć kulturalnych, naukowych, gospodarczych i sportowych oraz integrowanie mieszkańców wokół lokalnych wartości. Dotychczasowymi laureatami byli m.in. profesorowie Zbigniew Białas, Jacek Wódz oraz Jacek Cygan. Nagrody zostaną wręczone w trakcie uroczystej Gali 8 czerwca w Sali Widowiskowo-Koncertowej „Muza” w Sosnowcu. W części artystycznej Gali wystąpi zespół „Czerwony Tulipan”.
29 kwietnia 2018 roku
24 sierpnia 79 r. po Chr. wulkaniczne błoto Wezuwiusza na 1700 lat przykryło niezwykłe miejsce - Herkulanum... Przez prawie dwa tysiące lat papirusy z tekstami filozofów, a być może poetów i starożytnych dramatopisarzy, pilnie strzegły swoich tajemnic...
Podczas szóstego dnia warsztatów mieliśmy okazję zobaczyć to jakże niezwykłe, ale jednocześnie smutne miejsce.
Wzruszenie przeplatało się z podziwem: ciała matek, które w ostatnich konwulsjach przytulały swoje dzieci, na zawsze zastygły, przypominając nam, że trzeba żyć tak, jakby każdy dzień był ostatni... Choć podobno, to nie ostatni dzień, a przedostatni był tym najtrudniejszym. Mieszkańcy Herkulanum i goście najsłynniejszej i najbogatszej willi starożytności, tzw. willi Pizonów (Lucjusza Kalpurniusza) po raz ostatni szykowali się do wieczornej uczty, po raz ostatni odkładali przeczytane dzieła Filodemosa z Gadary (który przez dziesiątki stuleci był uważany jedynie za poetę), po raz ostatni cieszyli się ciepłym wieczorem...
Następnego dnia w południe ich życie zostało brutalnie przerwane...
I choć tamtego świata już nie ma, paradoksalnie, przetrwał na zawsze...

28 kwietnia 2018 roku
Piąty dzień naszych warsztatów w Neapolu, dzisiaj Pestum (starożytne Paestum) - najbardziej greckie miejsce w Europie, wciąż pachnie różą i zachwyca freskiem z nurkiem..
27 kwietnia 2018 roku
Warsztatów dzień czwarty i, aby nieco odpocząć, luźniejszy.
Poznaliśmy historię greckiej kolonizacji i historię Neapolu, słuchając referatów w Castel dell' Ovo. A wszystko w cieniu Wezuwiusza...

26 kwietnia 2018 roku
Dzień trzeci warsztatów: Neapol, Katakumby San Gennaro, Muzeum Archeologiczne, a w nim Secret Room ;), moc wrażeń i ciekawych referatów :)
25 kwietnia 2018 roku
Drugi dzień organizowanych przez Fundację warsztatów naukowych w Neapolu, tym razem Pompeje...
Jakże piękny i zarazem smutny dzień... Przerwane w pół słowa, w pół gestu, w pół chleba, w połowie pofarbowania tkaniny, połowicznie wydane danie... Zatrzymane w czasie miasto...

24 kwietnia 2018 roku
Pierwszy dzień organizowanych przez Fundację Sant-Tech Pro bono maiore warsztatów naukowych z zakresu Classical Studies, tym razem w Neapolu, już za nami!
Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć unikatową kolekcję papirusów z Villa dei Papiri, przechowywaną w Bibliotece Narodowej w Neapolu. Innymi słowy, zobaczyliśmy najstarszą bibliotekę naszej kultury, która wciąż czeka na "odkrycie" tego, co nieodczytane, kusi tajemnicą i pociąga niedostępnością..

13 kwietnia 2018 roku
Fundacja Sant-Tech Pro bono maiore już po raz kolejny organizuje warsztaty naukowe z zakresu Classical Studies!
Tym razem będziemy odkrywali ślady Greków w Neapolu i okolicach.
Zabierzemy Studentów w podróż do Graecia Magna, odkryjemy tajemnice podziemnego Neapolu, Herkulanum, Pompei, Paestum.
Będziemy wspinali się na Wezuwiusza!
Zobaczymy niezwykłe papirusy z Willi Pizonów i dotkniemy tego, co napisano ponad 2000 lat temu!!!
2 kwietnia 2018 roku
W tym świątecznym czasie napisała do nas Pani Marta Puda - Ekspert Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore.

Pani Marto - to my się cieszymy, że możemy trzymać za Panią kciuki! Powodzenia!
31 marca 2018 roku

Drodzy Przyjaciele Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore,
Święta Wielkanocne kojarzą się nam przede wszystkim z nadzieją i radością. Tak, te dwie rzeczy się ze sobą ściśle łączą. Nadzieja bowiem pokazuje, że to, co dotychczas było niemożliwe, staje się możliwe, a radość pojawia się tam, gdzie jest nadzieja. Jak ze Zmartwychwstaniem - gdy się Chrystus ukazał, to się rozradowali Jego uczniowie...
Tego samego chcemy życzyć Wam, Drodzy Przyjaciele.
Nigdy nie traćcie nadziei, bo wszystko możemy zrobić, gdy czujemy wsparcie obok, a radość niech zawsze mieszka w Waszych sercach!
Niech te Święta będą też okazją do podziękowania Wam za wszelki miły gest, pomoc, życzliwość i słowo wsparcia, które dodaje nam sił do działania oraz pozwala dzielić się tym, co mamy.
Z pozdrowieniami
Zarząd oraz Rada Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore

7 marca 2018 roku
Dnia 7 marca 2018 roku przedstawiciele Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore spotkali się w Moskwie z Dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej, Panem Dariuszem Klechowskim. Pani Prezes dr Katarzynie Kołakowskiej towarzyszyli: prof. dr hab. Dariusz Rott oraz dr Lesław Łesyk (z ramienia Rady Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore).
Na spotkaniu obie strony przestawiły charakter swoich działań, podzieliły się doświadczeniami z prowadzonej działalności oraz poruszono zagadnienia odnoszące się do nawiązania współpracy. Okazuje się, że wspólnych płaszczyzn jest wiele, więc można liczyć, że przyszłość będzie dla nas owocna.
Na zakończenie wymieniono się drobnymi upominkami oraz wyrażono nadzieję na kolejne spotkanie.
Dziękujemy za gościnność oraz życzmy Instytutowi i Jego Pracownikom wielu sukcesów w promocji Polski w Rosji!
28 lutego 2018
Szanowni Państwo informujemy, iż z dniem 1 marca pani dr Aleksandra Krauze-Kołodziej przestaje pełnić funkcję Członka Rady Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore. Dziękujemy za dotychczasową współpracę i życzymy samych sukcesów na dalszej drodze zawodowej.

Informujemy, że od 1 marca nowym Członkiem Rady Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore jest prof. dr hab. Dariusz Rott, który do tej pory pełnił funkcję Eksperta Fundacji. Życzymy dużo radości i satysfakcji i spełnienia,
 
24 lutego 2018 roku
Cieszymy się, że po tak długiej podróży i niemałych perturbacjach książki wreszcie dotarły do Uczniów na wyspie Kos w Grecji.
DZIĘKUJEMY też wszystkim Szkołom - w Luszowicach i Lublinie za włączenie się w naszą akcję! 👏
Życzymy dobrej lektury!
18 lutego 2018 roku
A takie pismo otrzymaliśmy z GrecjiJ
Szanowni Państwo !
Z przyjemnością pragnę wszystkich poinformować, że dzięki wsparciu finansowemu i nawiązaniu współpracy z Polską Fundacją Sant-Tech Pro bono maiore, której Prezesem jest Pani Katarzyna Kołakowska, w Grecji na wyspie Kos zostało założone
POLSKIE STOWARZYSZENIE im. MIKOŁAJA KOPERNIKA, którego członkami są i mogą być obywatele polscy oraz obcokrajowcy.
Dnia 24 lutego 2018 roku w sobotę o godz.16:00, w miejscu spotkań polskich dzieci, odbędą się WYBORY DO SAMORZĄDU.
Obecność pierwszych 21 członków OBOWIĄZKOWA! Obecność pozostałych mile widziana…
Pragnę również poinformować, że od dzisiaj o poczynanych krokach naszej działalności, będziemy Państwa informować na bieżąco.
Szanowni Polacy na  wyspie Kos i Członkowie Stowarzyszenia!
Bardzo się cieszymy z nawiązanej współpracy i gratulujemy siły oraz hartu ducha, aby nauczać i kształcić swoje Dzieci w języku i kulturze Ojczyzny. Liczymy, że nasza przyjaźń oraz działania przyczynią się do rozmiłowania Najmłodszych w kraju swoich Rodziców i Dziadków.
Niech założone Stowarzyszenie będzie dla Was przestrzenią i szansą na integrację oraz stworzenie wspólnoty - tego Wam życzymy!
10 lutego 2018 roku
Z ogromną radością i niecierpliwością FundacjaSant-Tech Pro bono maiore rozpoczyna organizację kolejnych warsztatów naukowych z zakresu Classical Studies! Tym razem w Neapolu :) W ostatnim tygodniu kwietnia (23-30.04) Uczestnicy warsztatów zobaczą niezwykłą i wyjątkową kolekcję papirusów z Willi Pizonów przechowywaną w Bibliotece Narodowej, w katakumbach posłuchają mowy o śmierci Atanazego z Synaju, poznają w Herkulanum istotę epikureizmu, w Pompejach zadumają się nad smutnym losem mieszkańców tego wspaniałego starożytnego miasta, a naukowy szlak poprowadzi również do Paestum. Ale nie zapomnimy, aby spróbować najwspanialszej pizzy na świecie - neapolitańskiejJ
8 stycznia 2018 roku
A tak o naszym projekcie "Wielka Sztuka dla Malucha" realizowanym przy pomocy Fundacji PZU z Kulturą mówią nasi mali Beneficjenci ze Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Luszowicach w TV Chrzanów (patron medialny Projektu):
Zapraszamy do obejrzenia!